Sako Coco Chanel

10.9.2013 — Leave a comment
Coco Chanel


Zdroj fotky: Coco Chanel

V srpnu by oslavila 130. narozeniny. Tolika let se sice nedožila, ale během svého života se dokázala zviditelnit tak, že dodnes na ni nemůžeme zapomenout. Ostatně její jméno nese název firmy, která udává trendy a ovlivňuje módní průmysl dodnes. Život Gabrielle Chanel byl dramatický, plný pádů a výšin, dřiny, úspěchu, bourání konvencí, nových nápadů a výtvorů, ze kterých návrháři i běžní lidé čerpají dodnes…

Její osobní příběh byl stejně zajímavý jako její tvorba, která se snažila jít proti proudu a osvobodit ženy z korzetů, velkých a dlouhých sukní, složitých účesů a ženské podřízenosti. Chanel nechodila s transparenty, ale svůj boj pro rovnost pohlaví vzala po svém. Coco použila materiály, které byly typické pro mužský šatník a vytvořila z nich pohodlné oblečení pro ženy. Přála jí k tomu i doba. Ta byla po první světové válce jako stvořená k odvážným krokům a novým objevům.

Coco Chanel

Zdroj fotky: Coco Chanel

Coco Chanel ukázala světu moderní ženu, které nabídla nový styl oblékání, který nesvazuje, ale dopřává možnost pohybu.

Jedním z kousků, které charakterizuje styl Chanel, je její typické sako, které mi až do nedávna asociovalo nudu, usedlost a povrchnost. Žeržejové a tvídové sako návrhářka vytvořila ve 20. letech minulého století. Oba materiály byly levné a praktické a Coco Chanel sako povýšila na nadčasový prvek, který může mít každá žena, v každém věku.

Původní sako z poválečné éry slavilo návrat v roce 1954 spolu s novuotevřením ateliéru Coco Chanel. Tehdy návrhářka poprvé představila dnes již legendární tvídový kostým, který si oblíbila nejedna ikona tehdejší doby, ať už to byla Brigitte Bardot, Romy Schneider či Jackie Kennedy. Klasické sako zbavila límečku a dodala mu modernější podobu. Díky Karlu Lagerfeldovi, který značku po smrti Chanel převzal, sako v průběhu času získalo novou podobu a svěžest, které neodolají ani mladší ročníky.

Gwyneth Paltrow a Chanel Jacket

Zdroj fotky: Gwyneth Paltrow

Sako poznáte podle několika rysů.  Například podle štítku, který ukazuje nejen velikost, ale i rok výroby a kolekci, ze které sako pochází. Typické pro Chanel Jacket jsou také knoflíky s dvěmi propojenými písmeny C, které jsou logem značky Chanel. A v neposlední řadě krásný a praktický řetízek na vnitřní straně zadního dílu, který sako zaťežuje a zabraňuje mu tak v odstávání či vyhrnování.

Pokud jste fanoušky saka Coco Chanel, jistě Vám neunikla zpráva o výstavě, která byla poprvé představena v dubnu 2012 při otevření Chanel butiku v Tokiu. Ne, nemusíte hned zadat do vyhledávače nejlevnější letenky do Tokia. Výstava už tam stejně skončila, protože se každou chvíli přesouvá do jiného města. Pokud jste o prázdninách nestihli zaleťet do Šanghaje, můžete se pokochat alespoň virtuálně. Nebo si zakoupit rovnou celou knihu s názvem:

The Little Black Jacket Chanel’s Classic Revisited (By Karl Lagerfeld and Carine Roitfeld)

Výstava Karla Lagerfelda a šéfredaktorky francouzského Vogue je věnována právě legendárnímu saku, které je představeno na fotografiích více či méně známými osobnostmi, modelkami a dokonce i muži. Vidět ho můžete v různých stylech a pózách. Nechybí chanelovská klasika, romantické, extravagantní a neotřelé pojetí. Sako tak dokazuje svoji variabilitu a univerzálnost.

The Little black Jacket

Zdroj fotky: Chanel Jacket

Dívky i ženy o něm mluví v superlativech a to i ty, do kterých bych podle zjevu neřekla, že by je klasické sako Chanel mohlo okouzlit.

Něco na něm asi opravdu bude.

Stylem Chanel se nechali inspirovat i další návrháři a tzv. chanelovské sako můžete najít dnes i v běžných obchodních řetězcích…

A já buď stárnu nebo sako mládne, ale už nad ním neobracím oči v sloup. Naopak si dokážu představit mít tento retro styl doma na ramínku…

Chanel Jacket 2010

Zdroj fotky: Jacket 2010

A co Vy, líbí nebo nelíbí? Potřebujete nebo zavrhujete?

Zdroje:

V Retro Stylu

Posts

No Comments

Be the first to start the conversation.

Leave a Reply