Marylin Monroe v Praze

30.8.2013 — 1 Comment

MM

V retro stylu se nesl i můj nedávný víkend v Praze. Centrum hlavního města je již samo osobně krásné retro. Já jsem ale do metropole jela mimo jiné kvůli výstavě ikony 20 století.

A co může být více retro než samotná Marylin Monroe. Výstava slavné blondýny probíhá v prostorách Pražské jízdárny do 20. září a k vidění jsou opravdové skvosty. Kousky ze soukromých sbírek, 30 párů lodiček Salvatore Ferragama, které Marylin nosila, slavné kostýmy i garderoba, kterou herečka oblékala v soukromí, fotografie ze života, úryvky ze soukromých deníků a krátké ukázky filmů… Neméně zajímavé je propojení klasického umění obrazů zobrazující archetypy ženské krásy a podobné stylizace Marylin, díky kterým je slavná herečka dodnes považována za sexsymbol a idol ženské krásy.

Mne osobně zaujal kontrast slavné představitelky pin-up stylu, jejímž úkolem bylo mít krásnou tvář, která pobaví, poteší, na kterou se zejména muži rádi podívají a ženy buď ohrnou nos nebo naopak budou chít vypadat jako ona. A na druhé straně její touha vymanit se z této role a představit samu sebe jako emancipovanou ženu, schopnou vést svoji vlastní produkční společnost, živit svého manžela a hrát role, které ji nebudou představovat jako naivní blondýnu závislou na bohatých a vlivných mužích…

Moc se mi líbila možnost komentované prohlídky, která probíhá během srpnových víkendů vždy od 20 hodin. Jako bonus jsme využili jedné volné vstupenky a třešničkou na dortu byla projekce filmu s Marylin Monroe v hlavní roli pod širým nebem v zahradách Pražské jízdárny.

Nevím, jestli jsem byla z výstavy nadšená kvůli tomu, co jsem viděla a slyšela nebo proto, že jsem se vůbec po dlouhé době na nějakou výstavu dostala nebo na mne tak zapůsobilo romantické prostředí a absence dětí. Zkrátka to byl neopakovatelný zážitek a ze subjektivního pohledu výstavu nemohu jinak než doporučit!

MM

P.S. Uhodnete, který film se zrovna promítal?

Projekce filmu s MM

V Retro Stylu

Posts

Trackbacks and Pingbacks:

  1. Víkend ve dvou | od hlavy až k patě - 31.8.2013

    […] počasí, nádhernou architekturu, příjemný personál v hotelu i restauracích, zajímavou výstavu o Marylin Monroe, romantický pohled na sv. Víta, idylickou zahradu břevnovského kláštera, pohled do výloh v […]

Leave a Reply